Co je DECT?
Technologie DECT (Digital Enhanced Cordless Telecomunications) umožňuje vybudovat v lokálním měřítku bezdrátové spojení řídícího bodu s dalším bodem, případně dalšími body. Vždy se jedná o řízenou komunikaci typu Master-Slave, v terminologii DECT z bodu Fix Terminal (FT) do bodu Portable Terminal (PT). Provoz se odehrává v nezpoplatněném pásmu, vyhrazeném pouze pro DECT, tedy bez možných interferencí s jinými systémy a standardy. Při použití DECT modulů není nutné zajišťovat jakoukoli infrastrukturu na nejnižších vrstvách, neboť přenos je již kódován a zabezpečen. Přenášet lze data, případně i audio signály. Výhodou je také možnost roamingu ve vytvořené DECT síti, podobně jako je tomu v sítích GSM. Technologie DECT je vhodná i pro prostředí s předpokládaným rušením, používá se totiž dynamické přidělování kanálů. Nachází své opodstatnění v aplikacích, kde je nutné pracovat s informacemi na omezeném prostoru budov, areálů, místních částí apod. Umožňuje účinně nahradit množství kabelů a přenést tak informace bezdrátově, ale adresně.
Mezinárodní standard DECT byl vytvořen členy ETSI (European Telecommunications Standards Institute) pro bezdrátový digitální přenos dat a telefonii. Původně měl nahradit již zastaralé analogové standardy, které nebyly schopny splnit požadavky na kvalitu, bezpečnost a funkčnost. DECT pracuje v kmitočtovém pásmu 1880-1900 MHz. Digitální kódování a autorizační kódy prakticky zaručují nemožnost odposlechu a neoprávněného užívání systému. Provoz není nijak zpoplatňován, a to ve více než stovce zemí.
Dosah zařízení využívající DECT je typicky 20 až 100 metrů v budovách a 300 metrů ve volném prostoru při použití interních antén rádiových modulů. Vhodnou instalací externích antén a správným softwarovým nastavením lze za podmínky přímé viditelnosti mezi anténami dosah zvýšit až na 7 km. DECT systémy, s ohledem na pásmo pracovních kmitočtů, nepotřebují nutně pro svou činnost přímou viditelnost mezi vysílací a přijímací anténou. Ale pokud ji lze zajistit, je to vždy výhodou, a to především při přenosech na větší vzdálenosti. Negativní vliv, který omezuje dosah, mají především ocelové konstrukce, proto nikdy neinstalujte antény blízko kovových stěn, nosníků, střech, ale také blízko olistěných stromů a jiných vodivých ploch apod.